Blog

18 Temmuz 2018

AYAKKABININ YAPILIŞI.

Ayakkabı genel olarak iki esas kısımdan meydana gelir: Saya ve taban.

1 — Saya: Ayakkabının ayağın üst kısmını kaplayan kısmıdır. Genel olarak deriden yapılır. Son zamanlarda plâstik sayalı ayakkabılar da yapılmıştır. Saya da çeşitli parçalardan meydana gelir:

a) Burun (maskaret): Çoklukla ayrı kesilir, yüze sonradan dikilir.

b) Yüz: Ayağın üst kısmını saran ve maskaretli ayakkabılarda burun kısmına dikişle eklenen parçadır.

c) Yan kısımlar (gamba): Ayağın iki yanını kaplayan parçalardır. Sayanın iç yüzünde ya bezden, ya da «yarma» denilen düşük evsaflı bir deriden astar bulunur. Erkek ayakkabılarında bağın bulunduğu yarığın altına isabet eden kısma bir dil konulur.

2 — Taban: Ayakkabının altına gelen ve yerle temas eden kısımdır. Çoklukla köseleden, bazan da lâstik gibi çok dayanan maddelerden yapılır. Tek bir parçadır. Cinsine göre 1-1,5 milimetreden 8-10 milimetreye kadar değişik kalınlıklarda olabilir. Saya ile taban arasında dışarıdan görülmeyen, ayakkabının yapılışı sırasında sayanın raptedildiği bir taban astarı bulunur. Tamamlanmış bir ayakkabıda ön kısmında «bombe», arka kısmında da «fort» denilen kısımlar vardır. Bunlar ayakkabıyı çarpmalara, vurmalara karşı koruyacak sertliktedir. Bu sertlik deriye ya tazyik edilmiş mukavva ile, ya da köseleyle verilir. Tabanın arka ucunda topuğun altında ökçe bulunur. Ayakkabının çeşidine göre ökçenin yüksekliği de değişir. Ökçe lâstikten, köseleden olabileceği gibi bazı kadın ayakkabılarında mantardan da yapılır.

Genel , ,
About Ali Mercanoğlu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alimercanoğlu Hakkında

1974 yılında suadiye’de kurulan Ali Mercan el isciligi ile uretim yaparak erkeklere özel ayakkabı koleksiyonlarıyla sektöre adım attı.Derinin asaletini günün çizgilerine taşıyarak, yepyeni bir yaşam stili ve zarafet anlayışını ilkesi edinmiştir. Halen siz değerli müşterilemize fabrikasyon üretime direnerek el işçiliğinin verdiği sağlamlık ve doğallık ile sizlerden almış olduğumuz talep doğrultusunda alimercanoglu.com’da hizmetinize devam etmekteyiz.

Cart