Blog

1 Aralık 2019

RUGAN AYAKKABI NEDİR BAKIMI NASIL OLUR?

Bu ayakkabılar sığır, dana deve, keçi, at, oğlak veya koyun derisinden doğal ya da sentetik usullerle imal edilirler. Ancak günümüzde çoğunlukla sığır derisinden imal edilmektedirler. Nadiren de olsa bu ayakkabıların yapımında domuz, yılan, timsah ve deve kuşu derisi de kullanılabilmektedir. Bu ayakkabının yapımında en kötü ciltli deriler tercih edilir. Kötü görüntüyü saklamak için de ‘rugan lakı’ denilen ve ekstra parlaklık ve güzel görüntüyü sağlayan bir madde kullanılır.

Klasik bir takım elbisenin ya da güzel bir gece elbisesinin altına giyilebilecek en iyi ayakkabı rugan tarzıdır. Ancak günlük kullanım için bu ayakkabıların çok da sağlıklı olduğu söylenemez. Bu ayakkabılar sık sık boyanmaya ihtiyaç duymasa da boyanın aşınmayı geciktirdiği bir gerçektir. Özellikle burun kısmı çok fazla sürtünmeye ve darbeye maruz kaldığında çabucak yüzülebilir özelliktedir.

Önemli günlerde yapılan toplantılarda özel olarak giyilen kıyafetler, rugan ayakkabılar ile tamamlanır. Sert yapısı ile rahat ayakkabılara alışmış olanlar için rahatsız edici olabilir. Ancak şıklığı rahatlığa tercih edenler için bu ayakkabılar özel zamanların vazgeçilmea kayabilir yapıdadır.

RUGAN AYAKKABI BAKIMI

Rugan ayakkabının deri yüzeyi çok hassas ve ince yapıdadır. Bu ayakkabılar kolayca tozlanır, ancak çok kolay bir şekilde temizlenirler. Bakımını yapmak için hafif nemli yumuşak bir bezle temizlemek yeterlidir. Yine hafif nemli gazlı bezle silinerek parlatılabilir. Bu ayakkabılar hava geçirgenliği çok düşük seviyede olan ayakkabılardır. Çünkü derinin üzeri kalın bir film tabakası ile kaplıdır. Bu nedenle ayakkabının sık sık havalandırarak kullanılması, iki gün üst üste giyilmemesi ayak sağlığı açısından daha iyidi

Ayrıca üst üste uzun süreli kullanım ayakkabının zamanla genişlemesine ve kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Parlatıcı süngerlerle bakım yapmak deri ayakkabılardaki gözenekleri kapatarak hava almasına engel olduğu için tavsiye edilmezse de, rugan ayakkabılar için böyle bir durum söz konusu değildir. Zira üzerleri zaten hava almayı engelleyici bir tabaka ile kaplıdır.

Bu tür ayakkabılar kesinlikle kalorifer ve soba gibi ısıtıcıların yanında kurutulmamalı, güneş altında bırakılmamalıdır. Rugan ayakkabıları daha uzun ömürlü kullanabilmek için çekecekle giymek ve üzerine basmamak oldukça önemlidir. Zira ayakkabının hassas yapısı kırılmaya müsaittir ve arkasına bir kez basılması halinde sürekli kıvrılma yapacaktır.

Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Rugan ayakkabının temizlenmesi ve parlak ve yeni bir görünüme kavuşması son derece kolaydır. Bu özelliği sayesinde bu ayakkabılar güvenlik güçlerinin üniformalarında da tercih edilmektedir. Cam silici maddelerle ve kadife bir bez parçası ile silindiğinde gayet güzel bir parlaklığa erişilecektir. Acil durumlarda çantada taşınan bir ıslak mendil de rugan ayakkabı nasıl temizlenir noktasında yeterli bir çözüm olacaktır.

Ayakkabılar çıkarıldıktan sonra tozlarının alınıp gece boyunca havalandırılması gerekmektedir. Özellikle içlerine ahşap kalıp koyularak kaldırılırlarsa hem şekillerini korumuş olurlar, hem de ayakkabı içindeki nem emilmiş olur. Ayrıca zaman zaman ayakkabının içine bakteri öldürücü bitkisel spreyler sıkılarak da havalandırılabilir. Her türlü ayakkabı gibi rugan ayakkabı nasıl temizlenir noktasında da deterjan ve alkol içerikli maddeler kullanılması uygun değildir.

Genel
About Ali Mercanoğlu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alimercanoğlu Hakkında

1974 yılında suadiye’de kurulan Ali Mercan el isciligi ile uretim yaparak erkeklere özel ayakkabı koleksiyonlarıyla sektöre adım attı.Derinin asaletini günün çizgilerine taşıyarak, yepyeni bir yaşam stili ve zarafet anlayışını ilkesi edinmiştir. Halen siz değerli müşterilemize fabrikasyon üretime direnerek el işçiliğinin verdiği sağlamlık ve doğallık ile sizlerden almış olduğumuz talep doğrultusunda alimercanoglu.com’da hizmetinize devam etmekteyiz.

Cart